Maligni tumorji ali rak je bolezen, pri kateri se telesne celice nenormalno delijo in kopičijo

Povsem normalno je, da je naše telo je zgrajeno iz različnih celic, ki se neprestano delijo in rastejo. Kadar pa je njihova delitev prekomerna in se razraščajo in širijo v druge dele telesa, to povzroči nastanek malignih tumorjev. Te z drugo besedo imenujemo tudi rak, ki se lahko pojavi na katerem koli delu telesa.

Govorimo torej o obsežni skupini različnih bolezni, pri katerih se takšne rakaste tvorbe vraščajo v okolna tkiva in jih okvarijo. Pogosto pa prodrejo tudi v mezgovnice, limfni in krvni obtok, s čimer se raznesejo v različne dele telesa in oddaljene organe. To pomeni, da je rak napredoval.

Poznamo različne vrste raka

Kadar se rakaste tvorbe razširijo tudi v oddaljene dele telesa, govorimo o metastazah oziroma zasevkih. Tako se lahko ta izjemno nevarna bolezen pojavi praktično na vseh organih. Pri razvrščanju se upošteva mesto oziroma organ, kjer se je rak pojavil in tako govorimo na primer o raku dojk, pljuč, kostnem raku.  

Pomemben pa je podatek, da se tovrstne tvorbe razlikujejo tudi v svoji strukturi, na podlagi katerih delimo rak v štiri kategorije. Med njimi je najpogostejši karcinom, ki zraste iz epitelnih celic, ki gradijo večino organov. Poleg tega pa poznamo še sarkome, levkemije in limfome.

Različni stadiji raka zahtevajo različne načine zdravljenja

Večina rakavih obolenj sledi pravilu da lokalni tumor vznikne v določenem delu telesa ali organu, torej je njegov obseg lokalen. Ta se lahko kasneje širi po mezgovnicah v bezgavke, ko govorimo o regionalnih razsežnostih. Sistemske razsežnosti bolezni pa se pojavijo takrat, ko se bolezen razširi po krvnem obtoku in tvori metastaze.

Ugotavljanje stadija oziroma razsežnosti je ključnega pomena pri zdravljenju rakavih obolenj. To predstavlja podlago za izbiro najprimernejšega zdravljenja, posredno pa že lahko napovemo kako se bo rak razvijal in širil v telesu.